Jak wygląda spotkanie diagnostyczne w kierunku całościowych zaburzeń rozwojowych?

Może ono odbywać się na dwa sposoby:

  • stacjonarnie: najpierw przeprowadzana jest obserwacja dziecka, a następnie rozmowa z rodzicami, podczas której omawiany jest rozwój dziecka i ewentualne trudności w funkcjonowaniu dziecka. Po zebraniu informacji diagności konsultują się, podsumowują informacje i zapoznają z otrzymaną od rodziców dokumentacją. Po powrocie do rodziców przekazują wnioski i odpowiadają na ewentualne pytania.
    Czas trwania ok. 3 godziny.

  • hybrydowo: w tym przypadku są to dwa spotkania. Najpierw przeprowadzana jest rozmowa online z rodzicami, podczas której omawiany jest rozwój dziecka i ewentualne trudności. Innego dnia w poradni odbywa się obserwacja dziecka. Wnioski z obu spotkań przekazane są online.
    Czas trwania: 1,5 godz. - rozmowa z rodzicem; 1 godz. - obserwacja dziecka; 30 min. podsumowanie

 

Ile trwa rozmowa z rodzicem?

Czas trwania rozmowy to 1-2 godziny. W sytuacji, gdy rodzice przed spotkaniem przesyłają wypełniony kwestionariusz rejestracji, czas się skraca.

 

Ile trwa obserwacja dziecka?

Obserwacja trwa od 40 do 60 minut.

 

Czy diagnozę sugeruje się po jednym spotkaniu?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku większości spotkań diagnostycznych wystarczające jest jedno spotkanie (wywiad + obserwacja).

W pozostałych sytuacjach konieczne jest dosłanie dokumentów, przeprowadzenie testu określającego poziom funkcjonowania lub ponowna obserwacja po określonym czasie i wdrożeniu przekazanych zaleceń.

 

Jak się przygotować?

Przed spotkaniem diagnostycznym dziecko powinno być wyspane, w dobrej kondycji psychofizycznej. Ze strony rodziców przygotowanie może dotyczyć przypomnienia sobie i wynotowania najważniejszych kroków milowych w rozwoju ich dziecka, wypisanie najbardziej niepokojących zachowań.

 

Jakie dokumenty dostarczyć?

W przypadku dziecka, które uczęszcza do placówki edukacyjnej, warto poprosić wychowawcę
o sporządzenie opinii. Ponadto, jeśli byli już Państwo u innych specjalistów, zaleca się zabranie ze sobą posiadanej dokumentacji.

 

Jak mogę się zapisać?

Zapisanie się na konsultację możliwe jest poprzez kwestionariusz rejestracji lub telefonicznie.

 

Kiedy i w jaki sposób mogę dokonać płatności?

Płatności można dokonać przelewem, poprzez system PayU lub gotówką/kartą przed spotkaniem.

 

Czy w placówce przyjmuje psychiatra?

Wizyta u lekarza psychiatry odbywa się poza placówką Poradni.

 

Co zrobić po spotkaniu diagnostycznym?

Po otrzymaniu opisu badania należy skierować się do lekarza psychiatry lub neurologa, który wydaje diagnozę. W celu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, trzeba udać się również do rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej.


FUNDACJA IWRD
ul. Malczewskiego 139, 80-114 Gdańsk

tel: 58 341 44 41, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2015 - 2017 Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka

Projekt strony: Studio WWW, Projektowanie stron www

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.