Wywiad z rodzicami pod kątem autyzmu ADI-R
Czym jest badanie, wywiad ADI-R?
Wywiad z rodzicami ADI-R (Autism Diagnostic Interview – Revised) to standaryzowane narzędzie diagnostyczne służące do oceny zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). ADI-R jest przeprowadzany w formie szczegółowego wywiadu z rodzicami lub opiekunami dziecka, który pozwala na dokładną analizę jego rozwoju i zachowań. Narzędzie to jest wykorzystywane głównie do diagnozowania autyzmu oraz innych zaburzeń związanych z ASD u dzieci i dorosłych.
Wywiad przeprowadzany jest z rodzicami lub opiekunami dziecka i skupia się na zachowaniach charakterystycznych dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Uzyskane na podstawie przeprowadzonego wywiadu wyniki stanowią istotną pomoc w diagnostyce autyzmu.
Cel wywiadu
- Badanie ADI-R pozwala na zebranie istotnych informacji dotyczących rozwoju i zachowania dziecka, ważnych z punktu widzenia diagnozy autyzmu. Zadawane rodzicowi pytania dotyczą interakcji społecznych i komunikowania się dziecka, a także występowania ograniczonych, repetytywnych i stereotypowych wzorców zachowań.
Wiek badanego
wiek umysłowy osoby badanej powinien wynosić powyżej 24. miesiąca. Osoba ta nie powinna być obecna podczas wywiadu.
Czas badania
- 90 – 150 minut
Przebieg badania
- Do wywiadu wykorzystywany jest Protokół Wywiadu ADI- R. Jest to zestaw 93 pozycji dotyczących trzech sfer funkcjonowania:
– język/komunikowanie się,
– interakcje społeczne oparte na wzajemności,
– sztywne, powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowania. - Na podstawie protokołu notuje się i koduje odpowiedzi osoby informującej. Do obliczania wyników służy Arkusz Algorytmów ADI–R.