Test przesiewowy pod kątem autyzmu
Czym jest badanie AQ?
Test AQ (Autism Spectrum Quotient) jest narzędziem przesiewowym w diagnozie autyzmu (ASD). Jego autorem jest Simon Baron-Cohen i naukowcy z Cambridge Autism Research Centre. Test AQ jest często stosowany w praktyce klinicznej oraz w badaniach naukowych, aby lepiej zrozumieć cechy autystyczne i wspierać osoby, które mogą potrzebować dalszej diagnostyki. Kwestionariusz AQ opiera się na obserwacjach występujących różnic w zachowaniu między osobami neurotypowymi a osobami w spektrum autyzmu. Badanie koncentruje się na sposobie postrzegania świata, komunikacji i interakcji z innymi.
Poniżej można wypełnić za darmo test online. Należy pamiętać jednak, że test AQ nie zastępuje formalnej diagnozy a jedynie wykazuje potrzebę kontaktu z zespołem diagnostycznym.
Cel badania
- Szybkie wyłonienie osób do formalnego, pogłębionego procesu diagnostycznego w kierunku spektrum autyzmu.
Wiek badanego
- Dzieci od 4. do 18. roku życia,
- Osoby dorosłe,
- Test może być wykonany przez rodziców w imieniu i dla ich dzieci.
Czas badania
- 7-10 minut.
Przebieg badania
- Test obejmuje 50 pytań dotyczących różnych obszarów życia danej osoby:
– wyobraźnia – zdolność kreatywnego myślenia, tworzenia nowych pomysłów,
– umiejętności społeczne – zdolność nawiązywania relacji i interakcji społecznych,
– uwaga na szczegóły – skłonność do zauważania drobnych elementów i różnic,
– komunikacja – umiejętność prowadzenia rozmowy i efektywnego wyrażania swoich myśli,
– przełączanie uwagi – zdolność do zmiany skupienia między różnymi zadaniami, - Uzyskany wynik służy do określenia prawdopodobieństwa spektrum autyzmu.
Zrób badanie AQ pod kątem autyzmu. Testy online
Poniżej sprawdzisz czy Ty lub Twoje dziecko może mieć autyzm, zespół Aspergera*? Tutaj znajdziesz narzędzia, które ocenią prawdopodobieństwo autyzmu u dziecka lub osoby dorosłej? Nasze testy pozwolą wstępnie sprawdzić czy macie Państwo do czynienia z autyzmem i podjąć dalsze kroki w kierunku diagnozy u specjalistów Fundacji IWRD.
Należy pamiętać, że postawienie pewnej i profesjonalnej diagnozy możliwe jest tylko i wyłącznie przez profesjonalnego diagnostę. Proces diagnostyczny wymaga dużej wiedzy diagnostyczno-terapeutycznej, gdyż nie ma dwóch osób z autyzmem, u których symptomy zaburzenia wyglądają identycznie. Zachowania mogą różnić się natężeniem i częstością występowania.
* We wprowadzonej w 2022 roku jedenastej rewizji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Światowej Organizacji Zdrowia – ICD-11 zespół Aspergera nie jest klasyfikowany jako odrębna jednostka. Obecnie włączony jest on do diagnozy „zaburzeń ze spektrum autyzmu” (ang. autism spectrum disorders, ASD).
** Badanie Autism-Spectrum Quotient (AQ) opublikowano za zgodą Prof. Ewy Pisuli, autorki polskiego tłumaczenia skali, z dnia 21.11.2024.